Szybki kontakt

Szybkie zamówienia

+48 785254947

Klienci indywidualni

biuro@mugga-polska.pl

Sprzedaż hurtowa

hurt@mugga-polska.pl

Szybki czas dostawy produktów

Śpieszy Ci się? Nam też, dlatego dokładamy wszelkich starań by nasze produkty trafiły do Państwa w jak najkrótszym czasie.

Moskity

INFORMACJE OGÓLNE:
Moskity, inaczej zwane komarami tropikalnymi, należą do podrodziny owadów z rzędu muchówek. Rozróżniamy ok. 300 gatunków tych ciepłolubnych stworzeń. Dorosłe osobniki osiągają maksymalną długość do 4mm. Ich ciało jest pokryte delikatnymi, gęstymi włoskami. Charakteryzują się długimi odnóżami oraz wyraźnymi czułkami.

WYSTĘPOWANIE:
Moskity zamieszkują głównie kraje tropikalne w obszarach podzwrotnikowych. Zmiany klimatyczne spowodowały jednak zwiększenie zasięgu występowania tropikalnych komarów również w krajach europejskich, zwłaszcza w strefie południowej.

ODŻYWIANIE:
Moskity posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, wyposażony w ostro zakończoną kłujkę. Osobniki żeńskie odżywiają się krwią ludzi i zwierząt, natomiast pożywienie okazów męskich stanowią soki roślinne.

ROZMNAŻANIE:

Samica moskita składa jaja na podmokłych, bagnistych terenach, w pobliżu akwenów wodnych. Z jaj wylęgają się larwy, które w wilgotnym środowisku przeobrażają się w poczwarkę, a następnie, w  procesie metamorfozy, w osobnika dorosłego. Istnieją jednak gatunki moskitów, których jaja są niezwykle odporne na suszę i bez wody lub przy jej niewielkiej ilości potrafią przetrwać nawet kilka miesięcy. Długość cyklu rozwojowego moskitów jest różna w zależności od gatunku.

WYWOŁYWANE CHOROBY:

Moskity są nosicielami pierwotniaków oraz wielu związków chorobotwórczych, wywołujących m.in. malarię, żółtą febrę, filariozę, dengę, jaglicę (ciężką chorobę oczu, powodującą ślepotę), muszycę, leiszmaniozę, bartonelozę oraz różne odmiany gorączki krwotocznej. Na zarażenie najbardziej narażone są osoby przebywające w krajach tropikalnych.

PROFILAKTYKA:
Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciwko najpowszechniejszej chorobie przenoszonej przez moskity - malarii. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza kiedy planujemy wakacje w tropikach. Wskazane są wówczas szczepienia ochronne, zapobiegające zarażeniu się żółtą febrą. W Polsce zaszczepić można się w wyspecjalizowanych placówkach medycznych oraz w stacjach sanitarno-epidemiologicznych w miastach wojewódzkich. W celu uniknięcia dokuczliwych skutków pokąsania przez moskity, podczas pobytu należy stosować środki odstraszające owady, w postaci sprayów lub maści, np. z dużą zawartością składnika deet (nawet 50%), który blokuje receptora insekta na kilka godzin. Środkami chemicznymi warto również spryskać odzież, ramy okien, zasłony oraz drzwi wejściowe. Dostępne w aptekach specjalistyczne preparaty w postaci plastrów nasączanych olejkami eterycznymi będą równie pomocne. Wskazane są bezzapachowe kosmetyki. Nie zaleca się aplikowania słodkich balsamów i perfum oraz ubrań w żywych, jasnych kolorach, które przyciągają owady. Podczas snu zawsze korzysta się z moskitiery. Zaleca się zakładanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami oraz nakryć głowy, skarpetek i pełnych butów.
 

Poleć nasz sklep znajomemu!

Projekt i wykonanie Kompan.pl